سرویس خرید پستی

تاریخچه کارت

شايد چيني ها پديدآورندگان اولين كارت تبريك باشند. آنها كارت پستال هايي را نه به شكل امروزي، اما با مفهوم آرزوي خوشبختي و سال نو براي يكديگر ارسال مي كردند. بعدها مصري ها از اين الگو الهام گرفتند و با استفاده از پاپيروس چنين پيام هايي را ارسال مي كردند. در قرن 14 ميلادي كاغذ هاي دست ساز در اروپا به عنوان كارت هاي تبريك رايج شد. آلماني ها اولين ملتي بودند كه كارت هاي سال نو و ولنتاين خود را به صورت چاپ شده با استفاده از چوب هاي تراش خورده به عنوان كليشه كارت هاي چاپي ابداع كردند. در دهه 1850 ميلادي با پيشرفت صنعت چاپ، كارت هاي تبريك از كالاهاي بسيار گران به عنوان يك كالاي عمومي در دسترس همگان قرار گرفت.

سال 1843 ميلادي در لندن طراحي كارت پستال به وسيله جان كالكت هرسلي به صورت حرفه و صنعت درآمد. در سال 1860 شركت هايي مانند كيت گرين و والتر كراين به صورت حرفه اي شروع به طراحي و انتشار كارت كردند. با فرارسيدن سال 1930 طراحي و چاپ كارت هاي تبريك به صورت حرفه اي درآمد. جالب آن است كه شايد جان پي چارلتون را بايد پدر كارت پستال ها در ايالات متحده آمريكا بدانيم. او كه يك طراح و نقاش نيز به شمار مي رفت حق استفاده از كارت پستال هايش را در سال 1861 به اچ. ال. ليپمن فروخت تا از آن به بعد كارت پستال هاي معروف و جهاني وي به نام كارت پستال هاي ليپمن در اين كشور انتشار يابد. پس از اين اتفاق، نزديك به 9 سال بعد كشورهاي اروپايي شروع به انتشار كارت پستال به شيوه ليپمن كردند و به صورت رسمي انتشار كارت پستال ها در ايالات متحده آمريكا از سال 1873 آغاز شد.

در آمريكاي آن زمان، تنها شركت يو اس پي اس كه يك شركت وابسته به دولت در حوزه پست بود، اجازه چاپ و انتشار كارت پستال ها را داشت تا اين كه در يك اتفاق غيرمنتظره، كنگره ايالات متحده در 19 مي 1989 به شركت هاي مختلف اجازه انتشار كارت پستال را داد. اين زمان را مي توان آغاز تاريخ چاپ و انتشار كارت پستال ها در آمريكا دانست. همه انتشاراتي هاي آمريكايي حق چاپ كارت پستال داشتند، اما حق نداشتند به نام كارت پستال، كارت هاي خود را منتشر كنند و آنها را به نام كارت هاي يادگاري مي شناختند. در سال 1894 دولت انگليس به ناشران اجازه داد تا در قالب و زير عنوان رويال ميل، به چاپ و توزيع كارت پستال ها بپردازند.